Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

 • Bu etkinlik geçti.

10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi Antalya’da Düzenlenecek

Aralık 12, 2019 @ 08:00 - Aralık 14, 2019 @ 17:00

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından 12-13-14 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya’da Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi’nde X. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi (YEKSEM 2019) gerçekleştirilecek.

GÜNDER’in de destekçileri arasında yer aldığı YEKSEM 2019 etkinliğinde; akademisyenler, teknik elemanlar, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üretici, tüketici ve kullanıcılar, müşavir ve mühendisler bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarma fırsatı bulacak.

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan YEKSEM 2019 ile ilgili basın açıklaması şöyle:

“Enerji, günümüzde insanlığın en yaşamsal ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Yapılan her üretimin bir enerji ihtiyacı vardır. İnsanlığın artan talepleri ve gelişen üretim süreçleri, enerjiye ve enerji kullanımına olan ihtiyacı artırmıştır.

Sanayileşme, teknolojideki hızlı gelişme ve günümüzün yaşam standartları gibi unsurlar dikkate alındığında Dünyadaki siyasi sürecin oluşmasında, ülkelerin enerji kaynakları, bu kaynakları denetleme ve geliştirebilme yetenekleri, enerji taleplerini karşılamadaki bağımsız olma amaçları belirleyici olmaktadır.

Enerjinin büyük öneme sahip olması ve fosil yakıt rezervlerinin azalan ömrü, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmaktadır. Geleceğe dönük üretim senaryolarında yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının arttırılmasına yönelik çalışmaların hız kazandığı görülmektedir.

Ülkemizin artan enerji talebini karşılamak, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, çevre dostu üretime yönelmek için kaynak planlanmasında yenilenebilir enerji oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, Ülkemizde değerlendirilebilecek çok ciddi yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bulunmaktadır. Ancak, Ülkemizde hala yenilenebilir enerji kaynakları için gerekli önem gösterilmediğinden hava, su ve çevre kirliliği başta olmak üzere birçok sorun enerji ihtiyacı ile beraber ortaya çıkmaktadır.

Elektrik Mühendisleri Odası; kamunun ve ülkenin çıkarlarının sağlanmasında, doğal kaynakların bulunmasında, korunmasında ve işletilmesinde, tarımsal ve endüstriyel üretimin arttırılmasında, ülkenin teknolojik kalkınmasında, çevrenin korunmasında gerekli girişimlerde bulunmakta ve uzmanlık alanlarına giren konularda etkinlikler düzenlemektedir.

Bu çerçevede EMO Antalya Şubesi olarak ülkemizi, dünyamızı, doğamızı buna bağlı olarak da Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını önemsiyoruz. Bu anlayışla, 2001 yılından bugüne kadar tek yıllarda istikrarla ve başarıyla sürdürülen ve Ulusal ölçekte sektörümüzdeki en ciddi etkinliklerden birisi konumunda olan, 2017 yılında da Şubemiz tarafından yoğun katılımlı gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi’nin (YEKSEM) onuncusu da yine Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubemiz tarafından 12-13-14 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecektir. Ayrıca Sempozyumla eş zamanlı olarak oluşturulacak sergi alanında, yenilenebilir enerji sektöründeki firmalar, teknolojik ürün ve hizmetleri ile de yer alacaktır.

Bu etkinlik kapsamında ülkemizin dört bir yanından gelen bilim insanlarını, birçok katılımcıyı ve en üst düzey konuşmacıları buluşturan, değişme ve gelişmelerin takip edilmesini sağlayan anlamlı bir etkinlik olacağına inanıyoruz. Antalya‘mızın aynı zamanda güneşten enerji üretiminin de başkenti olabileceği sloganıyla, ulusal düzeydeki X. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi’ni büyüleyici tarihi yerleri ve doğa güzellikleri ile Türkiye’nin, dünyadaki en göz alıcı yerlerinden biri olan Antalya’da düzenleyecek olmamızda bizleri ayrıca mutlu etmektedir.

Sempozyuma; belirlenmiş konu başlıklarında bildiri gönderebilir ya da izleyici olarak katılabilirsiniz. Bildirileriyle etkinliğe katkıda bulunanlar ücretsiz olarak delege haklarından faydalanabilecektir. Büyük ilgi görmesi beklenen sempozyuma ait güncel ve ayrıntılı bilgiye http://yeksem.org adresinden ulaşılabilmektedir.

Yenilenebilir enerjiyi destekleyerek hem günümüzü, hem de geleceğimizi kurtarmak hepimizin elindedir. Güneş, rüzgâr, hidrolik, jeotermal, biokütle, biyogaz, dalga, akıntı enerjisi ve gel-git gibi fosil olmayan kaynaklardan elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaştırılması, bu kaynakların güvenilir ve ekonomik olarak kullanıma kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, atıkların değerlendirilmesi, çevrenin korunması, yenilenebilir teknoloji ile araştırma geliştirme çalışmalarında akademik ve uygulamaya yönelik bilgilerin verileceği “X. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi”ne ilgi duyan tüm kişi, kurum ve kuruluşları katkıda bulunmaya ve önerilerini sunmaya çağırıyoruz.”

Sempozyumun konu başlıkları ve bildiri takvimi aşağıdadır:

 • Güneş Enerjisi
 • Rüzgar Enerjisi
 • Hidroelektrik Enerji
 • Jeotermal Enerji
 • Biyokütle-Biyogaz Enerjisi
 • Dalga Enerjisi
 • Hidrojen Enerjisi
 • Kent ve Enerji
 • Enerji Politikaları
 • Enerji ve Çevre
 • Enerji Verimliliği
 • Enerji Mevzuatı ve Hukuku
 • Mikro Şebekeler ve Dağıtılmış Sistemler
 • Diğer İlgili Konular

Bildiri Takvimi:
* Bildirilerin Son Gönderilme Tarihi : 05 Ağustos 2019
* Değerlendirme Sonuçlarının Bildirilmesi : 07 Ekim 2019
* Düzeltilen Bildirilerin Son Gönderilme Tarihi : 21 Ekim 2019

Detaylar

Başlangıç:
Aralık 12, 2019 @ 08:00
Bitiş:
Aralık 14, 2019 @ 17:00
Etkinlik Kategori:
,
Etkinlik etiketleri:
, , ,
Website:
https://yeksem.org/2019/

Organizatör

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi
Website:
http://antalya.emo.org.tr/

Mekan

Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi
Antalya, Türkiye + Google Haritalar