Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) güneş enerjisinde dayalı çatı ve cephe uygulamaları için aylık mahsuplaşmayla ilgili dağıtım tarifelerini Resmi Gazete’nin 26 Haziran 2019 tarihli sayısında yayınladı.

Söz konusu kurul kararı, bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan ve tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasında olan, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı 5 MW’a kadar olan lisanssız elektrik üretim tesisleri ve 10 kW’a kadar (10 kW dahil) yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı elektrik üretim tesisleri için uygulanacak.

  • Mahsuplaşma kapsamındaki tüketim karşılığı üretim için tüketim tesisinin abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesinden %50 indirim,
  • Mahsuplaşma sonucu tüketimin fazla olduğu kısım için tüketim tesisinin abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesi,
  • Mahsuplaşma sonucu, tüketimin üretime eşit veya tüketimin üretimden fazla veya az olduğu durumlarda veriş yönünde dağıtım bedeli üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren 10 yıl süre ile %100 indirimli uygulanacak.

EPDK’nın söz konusu kurul kararı ile ilgili yakın zamanda ek bir duyuru yapması da bekleniyor.

Çatı ve Cephe Uygulamaları için Onay ve Kabul İşlem Bedelleri Belirlendi

Konuya ilişkin kurul kararında, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında 10 kilovat ve altı çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılacak onay ve kabul işlemlerinin bedeli belirlendi. Elektrik dağıtım şirketlerinin ilgili başvuru sahiplerinden söz konusu tesislerin onayı için 120 lira, kabulü için 159 lira tahakkuk etmesine karar verildi.

İlgili şebeke işletmecisi ve görevli tedarik şirketlerine yapılacak başvurular ile sonuçlandırılan taleplerde, pay devri için ücret alınmayacak, diğer işlemler için ise 500 lira ödenecek.

EPDK’nın ilgili kurul kararlarına buradan ulaşabilirsiniz

Write a comment:
*

Your email address will not be published.