Değerli Sektör Paydaşları,

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19), hayatımızı tehdit etmeye ve önde gelen sektörlerden ekonomiyi ve enerji sektörünü etkilemeye devam ediyor. Korona virüs salgınının diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründeki etkileri, fotovoltaik ekipman tedarik zincirinden çok sayıda uluslararası sektör etkinliğinin iptaline ve ertelenmesine kadar ulaşmış bulunuyor.

Güneş enerjisi sektöründeki nakliye ve lojistik hizmetlerinin hacmindeki bu önemli azalma, projelerin şebeke bağlantılarında kaçınılmaz gecikmelere yol açmaktadır. Bilindiği üzere halen inşaatı devam eden lisanslı ve lisanssız 1.000 MW’ye yakın Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizmasından (YEKDEM) yararlanmak üzere işletmeye alınması planlanan güneş enerjisi santrali bulunmaktadır. Bu santraller de virüs kaynaklı piyasalarda oluşacak arz ve talep şoklarından etkilenmektedir. Finansman koşullarında ortaya çıkabilecek belirsizlikler nedeniyle de gecikmeler yaşanmaktadır.

GÜNDER olarak tüm bu değerlendirmeler ışığında, YEKDEM bitiş tarihinin en az 6 aylık bir öteleme ile güncellenmesi önerisinde bulunuyoruz. Yenilenebilir enerji sektörünün diğer paydaşlarının da vurguladığı gibi, YEKDEM mekanizmasına göre en son Aralık 2020’de devreye girmesi gereken santraller için mücbir sebep kaynaklı mevcut gecikmeler göz önünde bulundurularak bu tarihin ötelenmesi gerekmektedir. EPDK Lisans Yönetmeliği’nin 35.maddesi 3.fıkrası (a) bendinde yer aldığı üzere “mücbir sebep” olarak kabul edilmesinin, böylelikle yükümlülüklerin mevcut hakların saklı kalacak şekilde ötelenmesinin, projelerin YEKDEM’e yetişebilmesi imkanını ortaya çıkarabileceği, dolayısıyla hem sektörümüz hem de ülke ekonomisi için olumlu bir adım olacağı düşünülmektedir.

“GES Projelerinde Koronavirüs (COVID-19) Etkisi Anketi“ni, 10 Nisan 2020 Cuma gününe kadar doldurarak vereceğiniz katkı, sektörümüz açısından büyük önem arz etmektedir.

ANKET için linke tıklayınız: https://forms.gle/EMG9obj22GcNeZL1A

NOT: Sorulara verdiğiniz yanıtlar istatistiksel bilgi amacıyla kullanılacak ve verilen bilgiler GÜNDER güvencesi ile saklı tutulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.