Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER, 14 Ocak 2020’de JW Marriott Ankara’da gerçekleştirilen 4. SOLARENA etkinliği ile “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Güneş enerjisi yatırımlarının odağındaki son gelişmeleri özetleyen çalışma, Türkiye’de 7 coğrafi bölgede benzer karakteristiklere sahip hanelerdeki ölçümleri temel alarak “FV (Fotovoltaik) + Depolama” teknolojilerindeki iş birliklerinin fizibilitesini inceliyor. Raporda önerilen teşvik paketleri ile hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların, FV ve batarya birleşik uygulamaları ile desteklenmesi hedefleniyor.

GÜNDER’in her yıl düzenlediği SOLARENA etkinliğinin dördüncüsü 14 Ocak 2020 günü Ankara’da gerçekleştirildi. “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” başlıklı toplantının açılış konuşmaları, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay KALELİ, ERC Sistem Elektrik Genel Müdürü Ali ERCAN, Elin A.Ş. Elektrik & Elektronik Mühendisi Aykut GÜMÜŞ tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından, uzman konukların katılımıyla “Güneş Enerjisi Paydaşları için Yeni Teknolojilerle Gelen Fırsatlar” paneli düzenlendi. Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bengisu ÖZENÇ’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer SAYGIN, Endoks Enerji Genel Müdürü Alper TERCİYANLI, TEHAD Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan BAYRAM ve PEM Enerji Genel Müdürü Şahin BAYRAM yer aldı.

“Dağıtık enerji yatırımları için solar teşvik mekanizmaları şart”

“Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporuna göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının genelinde izlenebilen yeni kapasite yatırımlarındaki hızlı artış, gelişen teknolojiler ve genişleyen pazarlar ile birlikte hızla düşen fiyatlardan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz 10 yıldaki seviyelendirilmiş enerji maliyetlerine şebeke ölçeğinde bakıldığında, FV uygulamalarında yaşanan yüzde 89’luk düşüşün diğer yenilenebilir ve fosil yakıt kaynaklarını geride bıraktığı görülüyor.

Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin getirdiği maliyet düşüşleri bu alandaki yatırımları hızlandırırken sektördeki ilerlemeyi desteklemek için uygun finansman imkanlarının yanında tamamlayıcı teknolojiler ile iş birliğini destekleyecek mekanizmalar ön plana çıkıyor. Artık güneş enerjisi yatırımları odağındaki gelişmeler, FV (Fotovoltaik) + Depolama teknolojileri ile birlikte ele alınıyor.

Söz konusu sistem yatırımlarına ilişkin olarak, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, benzer karakteristiklere sahip hanelerdeki ölçümlerin temel alındığı fizibilite hesapları yapıldı. Temiz ve dağıtık küçük ölçekli enerji yatırımları için solar teşvik mekanizmaları uygulanarak düşük faiz-uzun vade imkanları ile bireysel ve kurumsal yatırımcıların desteklenebileceği belirlendi. Dünyada da gittikçe artan oranda talep gören FV + Depolama yatırımları, farklı teşvik mekanizmaları ile destekleniyor. Türkiye için önerilen teşvik paketleri ile hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların FV ve batarya birleşik uygulamalarında desteklenmesi hedefleniyor.

“Elektrik tarifeleri, FV ve depolama uygulamalarını desteklemeli”

Rapor, finansal ve çevresel maliyetlerin azaltılması için güneş enerjisi yatırımlarına;

• Güç alım anlaşmaları,
• Uygun kredi imkanları,
• Vergi indirimleri gibi

teşvikler getirilerek depolama yatırımı düşünenler için ek destekler sağlanabileceğini belirledi. Yerel yönetimlere yönelik yenilenebilir enerji stratejilerine ve kanun tasarılarına da değinen çalışmada, elektrik tarifelerinin güneş enerjisi ve depolama uygulamalarının bir arada yapılmasını destekleyecek seviyede belirlenmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Sayaç-arkası kurulumların payının yenilenebilir enerjinin geleceğinde önemli bir rol oynayacağı düşünüldüğünde, batarya kurulumları ile birlikte ele alınan güneş sektörü, yakın gelecekte kritik bir önem taşıyacak.

“Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporuna BURADAN ulaşabilirsiniz.

4. SOLARENA Etkinliğinin Fotoğraflarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

GÜNDER ve EIF Organizasyon Ekibi

 

GÜNDER:

“SOLARENA toplantımıza gösterdikleri ilgi için değerli katılımcılarımıza, kıymetli konuşmacılarımıza ve sevgili EIF ve Solarbaba Ekiplerine, ELİN A.Ş. ve ERC Sistem Yetkililerine sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız; “Enerjimiz güneş olsun” demeye devam.”

 

GÜNDER Hakkında:
1991 yılında kurulan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu’nun (International Solar Energy Society – ISES) Türkiye Bölümü olarak, 3335 sayılı Uluslararası niteliklerdeki teşekküllerin kurulması hakkındaki Kanunun 1. Maddesine göre, Bakanlar Kurulunun 10 Şubat 1992 tarih ve 92/2752 sayılı kararı ile temsile yetkilendirilmiştir. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Görev Birimleri’nde (IEA SHC Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma Soğutma Programı ve IEA PVPS Uluslararası Enerji Ajansı Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı) Türkiye Cumhuriyetini temsil etmek üzere de atanmış olan GÜNDER, üyesi olduğu TOBB İklimlendirme Meclisi (TOBB), SolarPower Europe (“yeni EPIA”, Avrupa Fotovoltaik Sanayi Birliği), Avrupa Güneş Isıl Sanayi Federasyonu (ESTIF), Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği (ISES), Küresel Güneş Konseyi (GSC), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (TÜRKİYE İMSAD), Danimarka Yeşil Büyüme Ağı (DGGN), Asya Fotovoltaik Sanayi Derneği (APVIA) ve Ortadoğu Güneş Enerjisi Sanayi Derneği (MESIA), Alman Güneş Enerjisi Derneği (BSW) örgütleri ile de uyumlu işbirliği içinde çalışırken; hem toplumun tüm kesimlerini etkin bir şekilde bilinçlendirmek ve güneş enerjisinden yararlanılmasını yaygınlaştırmak, hem de sektörün sağlıklı gelişimi için oto kontrol mekanizmalarını da kurgulayarak üretimden uygulamaya tüm süreçlerde haksız rekabeti önleyici, kaliteyi artırıcı, güneş enerjisi sanayinin gelişiminde rol oynamak için bütünleşik çalışmalar tasarlamakta, güneş enerjisi sanayimizin tüm taraflarının eşgüdümünde uygulamaya geçirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.