Yıllık güneşlenme süresi olarak Avrupa’da iki numaralı konumda bulunan ülkemizde güneş enerjisi kurulu gücü 2015’ten bu yana hızlı bir atağa kalkarak 4.500 MW eşiğini aştı. Güneş enerjisi teknoloji maliyetlerindeki keskin düşüş, uygun mevzuat, finansman imkanları ve YEKDEM çerçevesinde sağlanan destekler, güneş enerjisi kurulumlarındaki artışın arkasındaki temel sürükleyici etkenler olarak göze çarpıyor.

Güneş enerjisinin enerji arz güvenliği, istihdam, yerli üretim ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri açılarından sağladığı faydalar tüm tarafların malumu. Bu faydaların devamı, güneş enerjisinin yakaladığı ivmenin kuvvetlenerek devamına bağlı. GÜNDER, bu anlayıştan hareketle “Türkiye için Güneş Enerjisi Yol Haritası”nı hazırladı. Tüm paydaşların katkısıyla hazırlanan yol haritası ile sektördeki fırsatlar, sorunlar ve darboğazların tespiti, güneş enerjisi sektörünün sürdürülebilir büyümesinin sağlanması için azami 5 yıl vadeyle izlenmesi gereken kulvarların ortaya konulması amaçlanıyor.

Çalışma, 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek bir etkinlikte kamuoyu, basın ve paydaşlarla paylaşılacak. Söz konusu etkinlik çerçevesinde güneş enerjisinde iç piyasa, dış piyasa, ve yeni teknolojileri ile sinerji alanları üzerine üç ayrı panel düzenlenecek, uzmanlar ile güneş enerjisinin yaygınlaşmasının yolları tartışılacak.

*Katılım teyidi için solar.ist/kayit adresinden kayıt yaptırılması gereklidir.

TARİH: 2 EKİM 2018, SALI

YER: TEKFEN TOWER,

BÜYÜKDERE CADDESİ, NO: 209, 4. LEVENT, ŞİŞLİ, İSTANBUL

 

Write a comment:
*

Your email address will not be published.