Şarj ağı işletmecileri yeşil şarj istasyonu olarak belirlenebilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) hazırlanan “Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin 17 Ağustos 2023 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Yenilenebilir enerji kaynak garanti belgesi (YEK-G)” ve “yeşil şarj istasyonu” tanımı Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe eklendi. YEK-G belgesi, tüketiciye tedarik edilen elektrik enerjisinin belirli bir miktarının veya oranının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğine dair kanıt sağlayan ve ihraç edilen, her biri 1 megavatsaat elektrik üretimine tekabül eden elektronik belgeyi ifade ediyor. Yeşil şarj istasyonu, “elektriğin yenilenebilir enerjiden üretildiğinin belgelendirilmesi amacıyla, söz konusu elektrik enerjisinin tamamı için YEK-G belgesi itfa edilen şarj istasyonu” olarak tanımlandı.

Yeşil şarj istasyonlarında, şarj hizmetine konu elektriğin tamamı için YEK-G belgesinin itfa edilmesi zorunlu hale getirildi. Şarj ağı işletmecileri kendi şarj ağında yer alan şarj istasyonlarından tamamını veya bazılarını yeşil şarj istasyonu olarak belirleyebilecek. Yeşil şarj istasyonları, serbest erişim platformunda ayrı bir renk veya işaretle gösterilebilecek.

Yönetmelik değişikliğine buradan ulaşabilirsiniz.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol
to top