EPDK, azami uzlaştırma fiyat mekanizması (AUF) uygulamasının süresinin 6 ay uzatıldığını bildirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 30 Mart 2023 tarihli toplantısında 6 ay süreyle geçerli olan azami uzlaştırma fiyat (AUF) mekanizmasının Ekim ayına kadar uygulanmaya devam etmesine karar verdi.

EPDK tarafından alınan karar ile azami uzlaştırma fiyatları; (MWh başına) doğal gaz santralleri için 2550 TL, kömür santralleri için 1800 TL, yenilenebilir kaynaklar için 1700 TL olarak belirlendi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “AUF mekanizmasının piyasamıza ve tüketicilerimize olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Kış aylarını arz güvenliği sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık ve hiçbir üretim santralimiz de kapanmadı. Kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu maliyetlerde yaşanan değişiklikleri azami uzlaştırma fiyatlarına da yansıttık. Süreci titizlikle takip etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

EPDK; Şubat ayı için serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4200 TL/MWh’den 3650 TL/MWh’ye, Mart ayı için de 3050 TL/MWh’ye düşürmüştü. EPDK 1 Nisan’dan itibaren serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 2600 TL/MWh olarak belirledi. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin aylık bazdaki düşüş trendinin devam ettiği bildirildi.

Kaynak: EPDK

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top